Historie projektu

3.10. – 9.10. 2021 Osm studentů a tři učitelé navštěvují Plymouth v Anglii. Prezentují pro magistrát Plymouth a organizují večerní měření.

8.6. 2021 Projekt Emise získává jménem Slezského gymnázia titul Světová škola.

14.5.2021 Anna Beck, studentská vedoucí, prezentuje po boku zástupce primátora a profesora Martina Petráska na mezinárodní konferenci Light Pollution.

16. 3. 2021 Opět se setkáváme se zastupiteli města a diskutujeme s nimi o nové legislativě regulující světelné znečištění a jejím vymáhání. Přítomni jsou: Michal Jedlička – zástupce primátora, Petr Stanjura – hlavní architekt, Marek Drozdek – správce sítě Opava GIS map a Jan Hazucha – šéf technických služeb.

25. 2. 2021 Setkáváme s náměstkem ministra životního prostředí Vladislavem Smržem a diskutujeme s ním o podpoře města Opava ministerstvem v rámci světleného znečištění. Schůzky se taktéž účastní Anna Malsová a Anna Paskova z ministerstva životního prostředí a Pavel Suchan z Akademie věd.

1.12. 2020 Diskutujeme se zastupiteli města Opava o legislativě upravující světelné znečištění.

23. 1. 2020 Účastníme se schůze s náměstkem primátora, hlavním architektem a ředitelem TS Opava. Prezentujeme zde naše naměřené hodnoty v ulicích Opavy a navrhujeme řešení.

8. 10. 2019 Setkáváme se s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

1.10. 2019 Zapojujeme se do projektu K3 v Praze společně s partnerskou školou Devonport High School for Boys z Plymouth.

26. 9. 2019 Setkáváme se s primátorem a informujeme jej o stavu světelného znečištění města Opavy.

25. 6. 2019 Setkáváme se s panem senátorem Herbertem Paverou. Hovoříme o tématech světelné znečištění, spalování v obcích a také o zapojení žáků i široké veřejnosti do těchto témat.

16. 5. 2019 Účastníme se Konference o Cílech udržitelného rozvoje, kde prezentujeme činnost projektu Emise v oblasti světelného znečištění.

6. 5. 2019 Zástupce projektu Honza Ibler a zakladatel projektu Luděk Plachký se vydávají do Senátu ČR v Praze, kde se setkávají s mnoha odborníky z oblasti světelného znečištění.

5. 4. 2019 Probíhá setkání s Lukášem Borunským a Kateřinou Kokešovou v Evropské komisi. Prezentujeme zde světelné znečištění a díky tomu si zajišťujeme možnosti pro změny v legislativě a spolupráci.

5. 4. 2019 Navštěvujeme zasedání v Evropském parlamentu a následné se setkáváme s europoslancem Jiřím Pospíšilem.

3. 4. 2019 Poprvé se účastníme mobility programu Erasmus+ v Bruselu a setkáváme se s partnerskou školou Devonport High School for Boys z Plymouth v Anglii.

14. 6. 2017 Vybraní z nás se účastní konference s názvem WHO (Světová zdravotnická organizace).

19.-24. 3. 2017 Společně se několika studenty SGO se účastníme poznávacího zájezdu do Belgie. Kromě několika belgických měst a spousty památek máme možnost navštívit i sídlo Evropského parlamentu v Bruselu, kde se účastníme několika přednášek a poté i konference. Celý výlet končí v bruselském Parlamentáriu, kde se dozvídáme vše potřebné o fungování Evropského parlamentu a jeho členech.

2. 6. 2016 Na SGO probíhá setkání s europoslankyní Ing. Kateřinou Konečnou. Osvětluje nám fungování evropského parlamentu a pozívá nás Emisaře do Štrasburku, abychom vše viděli i v praxi.

2. 2. 2016 Odesíláme dopisy poslancům a senátorům Parlamentu ČR.

27. 1. 2016 Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák navštěvuje Slezské gymnázium, oceňuje naši práci a předává nám záštitu nad projektem.

21. 1. 2016 Zakladatel projektu Emise Luděk Plachký a jeho nový šéf Filip Novák se účastní diskuzního pořadu „Máte slovo“. Ke zhlédnutí zde.

11. 12. 2015 Probíhá setkání ředitelky školy Ing. Milady Pazderníkové a garantky projektu Emise Mgr. Kamily Tkáčové s náměstkem hejtmana Mgr. Danielem Havlíkem.

5. 11. 2015 Mgr. Kamila Tkáčová přednáší na konferenci „Ostravské ovzduší a lokální topeniště“ myšlenky projektu Emise. Na konferenci je také přítomen ministr životního prostředí Mgr. Richard Brabec.

10. 12. 2014 Mgr. Kamila Tkáčová a žák Lukáš Onderka jsou hosty televizního pořadu Ekomagazín na televizi Polar, kde seznamují širokou veřejnost s projektem a následky špatného spalování.

4. 11. 2014 Na zasedání opavského zastupitelstva dětí a mládeže probíhá prezentace projektu Emise a následná diskuze nad problematikou ovzduší v Moravskoslezském kraji.

23. 9. 2014 Na Slezském gymnáziu probíhá první setkání žáků základních škol účastnících se projektu Emise. Přednášejí zde Mgr. Kamila Tkáčová, Mgr. Karel Kučera, RNDr. Kateřina Durčáková, Ing. Radomír Štěrba a host – náměstek primátora Mgr. Dalibor Halátek.

10. 6. 2014 Několik z nás se vydává do polského města Racibórz, kde na Miedzynarodowe targi energii odnawialnej (Mezinárodní trhy energie z obnovitelných zdrojů) prezentujeme projekt Emise pro veřejnost.

21. 5. 2014 Prezentujeme náměty na aktualizaci zákona o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.) a to pro poslance regionu.

16. 5. 2014 Garantka projektu Mgr. Kamila Tkáčová prezentuje v Třinci rozšíření projektu na druhém zasedání pracovní skupiny pro řešení nevhodné situace v Moravskoslezském kraji. Setkání se mimo jiné účastní i ministr životního prostředí, hejtman Moravskoslezského kraje, primátoři, starostové aj.

22. 4. 2014 V zasedací místnosti Rady města na Hlásce se koná prezentace projektu pro základní a střední školy. Po prezentaci je školám nabídnuta spolupráce.

28. 3. 2014 Na Krajském úřadě v Ostravě probíhá setkání zástupců projektu s odborníky na problematiku lokálních topenišť. Diskutujeme s vedoucím oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence Moravskoslezského kraje Ing. Markem Bruštíkem, a místostarostou města Klímkovice Ing. Unuckou a dalšími odborníky, jako je např. Smokeman, o problematice lokálních topenišť.

10. 3. 2014 Zastupitelé statutárního města Opavy schvalují grant ve výši 32 000,-Kč pro náš projekt. Získané peníze budou využity pro jeho další činnost.

7. 3. 2014 Ministr životního prostředí České republiky Mgr. Richard Brabec se přijíždí podívat na náš projekt. Spolu s ním zde také nechybí primátor města Opavy prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, koordinátorka EVVO RNDr. Kateřina Pálková a paní Kamila Plocková, za organizaci Čisté nebe. Prezentujeme zde projekt a chemické pokusy, a závěrem programu přednesla Mgr. Tkáčová s Mgr. Hoňkovou a Mgr. Robenkem vizi celého projektu a naše plány do budoucna, načež přebírá pan Brabec nad celým projektem záštitu.

20. 2. 2014 Na pozvání poslankyně Ing. Kateřiny Konečné se vydáváme prezentovat svou činnost na jednání Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde klidíme pozitivní ohlasy a jsme přizváni k další spolupráci na vytvoření účinného opatření, které by regulovalo lokální topeniště. Tímto navazujeme spolupráci s ministrem životního prostředí Mgr. Richardem Brabcem, který projektu nabízí záštitu a další spolupráci.
Článek o návštěvě v PS PČR je k dispozici na oficiálních internetových stránkách PS PČR zde zde, dále na stránkách Ministerstva pro životní prostředí ČR zde.

21. 1. 2014 Probíhá první z plánovaných hlídek emisařů v ulicích Opavy. Upozorňovali jsme obyvatele špatně topících domů na negativní důsledky jejich jednání pro životní prostředí a hlavně lidské zdraví.

20. 1. 2014 Obsazujeme spolu s Mgr. Kamilou Tkáčovou v celostátním kole soutěže „Navrhni projekt“ 3. místo. Projekt jsme prezentovali odborníkům na půdě Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

12. 12. 2013 Pět z nás spolu s Mgr. Kamilou Tkáčovou se účastní regionálního kola soutěže „Navrhni projekt“ (viz oficiální stránky soutěže Navrhni projekt), kde zástupcům Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko představujeme projekt Emise. Projekt porotu zaujal a udělila nám tak 1. místo s postupem do celostátního kola.

4. 12. 2013 Navazujeme oboustrannou spolupráci s organizací Čisté nebe o.p.s. zastoupenou projektovou manažerkou Kamilou Plockovou.

20. 6. 2013 Na Magistrátu města Opavy představujeme projekt Emise se všemi jeho záměry. Také vytváříme požadavek o dotaci na tisk distribučních brožur, v nichž je uvedeno například jak topit, aby lidé neškodili životnímu prostředí nebo také jak upozornit na možné vzniklé problémy. Na Slezském gymnáziu probíhají přednášky na téma „zdravé ovzduší“ aj. Personálně projekty zabezpečuje Mgr. Kamila Tkáčová, Mgr. Alexandra Hoňková a žák Luděk Plachký jako garanti za SGO a za Magistrát města Opavy náměstek primátora Mgr. Dalibor Halátek, který vyslovuje podporu projektu a přebírá nad ním záštitu.

13. 6. 2013 Probíhá na Slezském gymnáziu školení pro legislativní tým. Pod taktovkou zástupce ředitelky školy Mgr. Karla Kučery se učíme vytvořit a správně využít prezentace.

23. 4. 2013 Oslovujeme bývalého žáka Slezského gymnázia Radima Malocha a nabízíme mu možnost spolupráce v oblasti legislativy a komunikace v Masarykovou univerzitou. V návaznosti na to nám vyhoví i JUDr. Jana Dudová, Ph.D. – z Katedry práv životního prostředí a pozemkových práv Masarykovy univerzity.

28. 2. 2013 Na Slezském gymnáziu se uskutečňuje schůzka za přítomnosti náměstka primátora Mgr. Dalibora Halátka, ředitelky školy Ing. Milady Pazderníkové, Mgr. Kamily Tkáčové a zástupce žáků Davida Martiníka, na které se debatuje o špatném stavu životního prostředí v Opavě a jejím okolí. Mgr. Halátkovi je nastíněn záměr celého projektu, tedy oslovovat a informovat veřejnost o stavu ovzduší a možnostech jeho zlepšení a přednášet na základních a středních školách, aby se informace dostaly i do mladší generace.

leden 2013 Skupinka žáků Slezského gymnázia ze společenskovědního semináře si všímá barevných vlaječek na trolejbusech, které signalizují zhoršené ovzduší. Nejsou s touto skutečností spokojeni a začínají se ptát sami sebe, co by se s tím dalo dělat. Nakonec se rozhodnou, že spolu s Mgr. Kamilou Tkáčovou založí projekt, který bude proti špatnému ovzduší bojovat.